درباره ی طرح کوهورت تهران

 

بیماری های قلبی و عروقی و صدمات ناشی از سوانح و تصادفات به ترتیب اولین و دومین علت مرگ و میر در کشور ایران و سایر کشور های جهان می باشد. به همین علت شناخت حجم این مشکلات در جامعه با شناسایی موارد موجود و همچنین شناخت افراد در معرض خطر و تدوین برنامه هایی برای آموزش، پیشگیری و درمان این موارد از بزرگترین چالش های سیاست گذاران بهداشتی درمانی در سراسر دنیاست.

 

با وجود اهمیت بالای این موضوع در بحث کنترل موارد موجود و همچنین آموزش و پیشگیری برای موارد در معرض خطر، تا کنون در ایران هیچ مطالعه ی بزرگ ملی جهت بررسی موارد موجود بیماری های قلبی عروقی و قربانیان صدمات جسمی ناشی از سوانح و تصادفات صورت نگرفته است.  با علم به ضرورت انجام چنین برنامه ای در سطح کلانشهر تهران، مرکز قلب تهران با همکاری مرکز تحقیقات ترومای بیمارستان سینا که از مراکز معتبر تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند، با انجام هماهنگی های لازم با وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی، اقدام به بررسی شیوع بیماری های قلبی عروقی و عوامل خطر ایجاد کننده آن و همچنین شیوع صدمات ناشی از تصادفات و سوانح نموده است. این طرح با مراجعه حضوری پرستاران آموزش دیده به منازل مسکونی در مناطق 22 گانه تهران و از طریق تکمیل پرسشنامه های استاندارد شده جهانی و انجام معاینات استاندارد برای تشخیص عوامل خطر (شامل اندازه گیری فشار خون، نوار قلبی و نمونه آزمایش خون) انجام خواهد گرفت.

 

تعیین آدرس های مسکونی در سراسر تهران به صورت تصادفی و با همکاری شرکت پست جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است و در صورت تمایل، افراد ساکن در این آدرس های مسکونی می توانند با همکاری با این طرح ملی ارزشمند، علاوه بر آگاهی از وضعیت سلامتی خود واعضای خانواده، کمک های شایانی در روند ارتقا سلامتی جامعه و تدوین فرآیند های پیشگیری از بروز این بیماری ها و عواقب نا خوشایند آن ها به نظام سلامتی کشور داشته باشند. لازم به ذکر است کلیه اطلاعات جمع آوری شده از افراد محرمانه بوده و کاملا بدون نام و مشخصات هویتی گزارش خواهد شد و تنها به صورت شخصی در اختیار فرد شرکت کننده قرار خواهد گرفت.

 

در صورت نیاز به هرگونه اطلاعات تکمیلی و اطمینان از صحت اطلاعات داده شده می توانید با شماره تلفن های  69-88029600 داخلی 2063 و یا 88029761- 88029256  (مرکز قلب تهران)  تماس حاصل نمایید.

 

امید است با  همکاری شهروندان محترم تهرانی بتوانیم در کنترل این معضل سلامتی به موفقیت های چشمگیر در سطح ملی دست بیابیم.

 

باز نشر مطالب سایت تنها با ذکر نام و آدرس سایت مجاز می باشد .